Wydano Mastodon 3.2.0 i PeerTube 2.3

Dzisiaj zostały opublikowane nowe wersje dwóch popularnych wolnych/otwaratoźródłowych platform społecznościowych opierających się o model federacji. Jest to Mastodon (platforma mikroblogowa zbliżona funkcjonalnością do Twittera) i PeerTube (platforma do publikowania filmów będąca alternatywą dla YouTube czy Vimeo). Oto jakie zmiany wprowadzono wraz z tymi wydaniami:

Mastodon v3.2.0

Mastodon jest platformą mikroblogową na której konto założyły już ok. 3 miliony użytkowników. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak działa Mastodon, możesz przeczytać ten artykuł sprzed prawie dwóch lat. Od tego czasu wiele się poprawiło, lecz założenia i specyfika platformy pozostają te same. Oto co zmieniło się w najnowszej wersji:

Notatki o kontach użytkowników

źródło: https://github.com/tootsuite/mastodon/pull/14208

Zdarzyło ci się, że zablokowałeś(-aś) jakiegoś użytkownika np. na Twitterze, lecz po pewnym czasie, przeglądając listę zablokowanych użytkowników, nie mogłeś(-aś) przypomnieć sobie co robi na tej liście? Jest wiele sytuacji, w których możesz znaleźć wykorzystanie dla notatek przy profilach, które zobaczysz tylko ty. Od tej wersji, Mastodon daje taką możliwość.

Nowy wygląd odtwarzacza plików dźwiękowych

źródło: https://github.com/tootsuite/mastodon/pull/14145

Niedawno na Twitterze zaczęła pojawiać się możliwość dodawania krótkich plików dźwiękowych z nagraniami z mikrofonu. Mastodon otrzymał możliwość umieszczania audio rok wcześniej. Wersja 3.2.0 wnosi nowy wygląd odtwarzacza plików dźwiękowych

Wybór miniatur plików wideo i audio

Pewnie wiesz, że wysyłając film w serwisie YouTube możesz wybrać miniaturę wyświetlającą się jako podgląd filmu, która nie musi być jego fragmentem. Od teraz, Mastodon ma tę funkcję. Nareszcie możesz umieścić kilkanaście strzałek wskazujących na istotne elementy filmu i zaznaczyć obiekt czerwonym kółkiem, bez którego ominąłby nas istotny szczegół.

Bezpieczeństwo

Jeżeli nie korzystasz z uwierzytelniania dwuetapowego, mimo wszystko w niektórych przypadkach od teraz będziesz otrzymywać kod, który musisz wprowadzić podczas logowania. Te sytuacje to jednoczesny brak aktywności przez dłuższy czas i logowanie z nowego adresu.

Pozostałe zmiany możesz przejrzeć na stronie wydania na GitHubie.

PeerTube 2.3

O tym, czym jest PeerTube możesz przeczytać w oficjalnym FAQ. Ta alternatywa dla YouTube stawiająca sobie ambitne cele do końca 2020 roku (między innymi transmisje na żywo), w najnowszym wydaniu została wzbogacona o wyszukiwarkę indeksującą filmy z większej części sieci, niż tylko ta znana serwerowi. Dzięki temu, łatwiej znaleźć interesujące nas filmy, baza filmów (ponad 200 tysięcy) jest bardziej dostępna.

Administratorzy serwera mają możliwość opublikowania informacji widocznych na górze strony, jeżeli istnieje potrzeba poinformowania użytkowników (np. o problemach technicznych).

Usprawnienia moderacji treści

Zgłaszając film, oprócz wypełnienia pola tekstowego z opisem nadużycia, możemy wybrać z listy powód, dla którego uważamy film za nieodpowiedni. To ułatwi pracę moderatorom. Pole, w które możesz wpisać co chcesz pozostanie, a zgłoszenie wciąż zostanie przeczytane przez człowieka, nie automat jak w przypadku najpopularniejszych podobnych platform.

Pozostałe zmiany

Zostały wprowadzone usprawnienia dostępności, dzięki którym PeerTube jest łatwiejsze w obsłudze dla osób np. korzystających z czytników ekranowych. PeerTube jest dostępne też w dwóch nowych językach, pojawiły się też dwie wtyczki ułatwiające pracę moderatorom.

Pozostałe zmiany możesz przejrzeć w pliku CHANGELOG.md na GitHubie.

(na podstawie github.com/tootsuite i joinpeertube.org)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *