Sondaż IBRiS dla KO: niewielka przewaga PiS-u nad KO, reszta opozycji blisko progu wyborczego (rozkład mandatów)

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Koalicji Obywatelskiej wynika, że poparcie dla dwóch głównych klubów parlamentarnych utrzymuje się na poziomie zdecydowanie wyższym niż w przypadku Lewicy, Konfederacji czy Koalicji Polskiej.

Według sondażu przeprowadzonego na próbie 1100 dorosłych Polaków, PiS cieszy się poparciem 36 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 33 proc. otrzymuje Koalicja Obywatelska (PO, .N…)

26 punktów procentowych dalej możemy znaleźć Lewicę (SLD, Wiosna i Lewica Razem) i Konfederację (Partia KORWiN, Ruch Narodowy i KORONA). Poparcie dla tych ugrupowań wynosi po 6 proc. Nieco mniejsza część ankietowanych jest gotowa zagłosować na Koalicję Polską (PSL, Kukiz’15, UED) – 5 proc., co po odjęciu niezdecydowanych wyborców stawia ich jedynie 0,8 punktu procentowego powyżej progu wyborczego.

Po symulacji rozkładu poparcia w oparciu o trend z wyborów parlamentarnych w 2019 roku, przewidywany rozkład mandatów w Sejmie wynosiłby (w nawiasie różnica względem obecnej liczby mandatów):

  • PiS – 224 (-11)
  • KO – 188 (+54)
  • Lewica – 20 (-29)
  • Koalicja Polska – 14 (-16)
  • Konfederacja – 14 (+3)

W Sejmie utworzone zostałyby więc tylko trzy kluby, żaden z nich nie uzyskałby samodzielnej większości parlamentarnej.

Badanie nie uwzględnia hipotetycznej listy Szymona Hołowni „Polska 2050”

(na podstawie onet.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *